Przedsezonowy wywiad z trenerem Kalitą
Przedstawiamy wywiad z trenerem Mirosławem Kalitą dotyczący nadchodzącego sezonu oraz minionych kampanii. Zapraszamy do lektury.

***

Okręgówka

Kris: Do Wisłoki Dębica na początku maja przychodzi trener Kalita - celem jest doprowadzenie drużyny do IV ligi. Czy sądzi wtedy, że już za rok będzie się głowił nad przygotowaniem drużyny do rozgrywek III ligi?

Mirosław Kalita: Po cichu liczyłem, że uda się zrobić awans rok po roku. Zresztą sponsor Klubu Sylwek Drożdż nie brał pod uwagę innej opcji, chociaż po meczu derbowym wszyscy poza nim samym stracili wiarę w to, że wygrzebiemy się z V ligi.

- 8 kolejnych meczów, 8 zwycięstw, 29 goli i... porażka w derbach. Jak z perspektywy czasu wygląda tamto spotkanie, czy Igloopol był tak silny, czy Wisłoka podeszła tak lekceważąco?

- W meczu z Igloopolem zgubiła nas pycha. W przerwie meczu po rozmowie z zawodnikami doszliśmy do wniosku, że remis z przeciętnie grającym rywalem nie zadowoli nas ani kibiców dlatego może niepotrzebnie dążyliśmy do zwycięstwa nadziewając się na kontrę. W końcowym rozrachunku to i tak my byliśmy górą - nie ukrywam, że dzięki ogromnemu szczęściu tak jak w roku 2006.

- Ostatni mecz w Ropczycach - jak ciężko zmotywować zawodników do wygrania ostatniego meczu, gdy wiadomo, że Igloopolowi wystarczy nieprzegranie spotkania z Pogórzem?

- Przed pierwszym gwizdkiem sędziego chyba nikt nie wierzył, że możemy się podnieść po derbach i wygrać w Ropczycach. To wynik do przerwy ze stadionu Igloopolu zmotywował chłopaków do gry o pełną pulę z Błękitnymi.

IV liga

- Drużynę wzmacniają w przerwie letniej Dawid Florian i Paweł Remut. Z takim składem zajęcie jednego z dwóch pierwszych miejsc dających awans wydaje się realne. Czy wobec głosów o słabej kondycji finansowej klubu ktokolwiek rozważa porzucenie walki o III ligę?

- Nie ma takiej opcji by zmarnotrawić całoroczny wysiłek zawodników.

- Rundę jesienną zaczynamy od jednobramkowego zwycięstwa z Czarnymi Jasło, wyszarpanych trzech punktów po średnim meczu w Strzyżowie i bezbramkowym remisie z Wólczanką. Z kopyta ruszyliśmy dopiero w Kolbuszowej zwycięstwem 1:6...

- Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że byliśmy mimo wszystko beniaminkiem i gra w IV lidze przynajmniej dla kilku zawodników była niewiadomą. Mając taki skład mówiłem, że wywalczenie awansu do III ligi jest naszym obowiązkiem.

- Przejdźmy do zimy 2013/14. Mamy za sobą świetną rundę: 13 zwycięstw, dwa remisy i porażkę, a z klubu dochodzą nieciekawe wieści. W trakcie rundy wyjechał Adrian Konrad, odchodzi Krzysztof Weres, odejdzie też w dość niejasnych okolicznościach Dawid Florian, w zamian w klubie pojawia się Marian Iwanowski. Czy strata tak ważnych zawodników nie była z perspektywy czasu błędem? Dało się jej uniknąć?

- Po rundzie jesiennej mieliśmy 10 punktów przewagi nad trzecim zespołem w tabeli i podjąłem ryzyko uszczuplając i tak wąską kadrę. Nie ukrywam, że w przypadku Krzyśka Weresa zaważyły względy oszczędnościowe. Odejścia Flora nikt się nie spodziewał, ale nie byliśmy w stanie zapewnić mu pracy w szkole, a takie możliwości mieli działacze Rzemiosła.

- W zimie wychodzi na jaw, lekko mówiąc, słaba frekwencja na treningach. Co było tego przyczyną? Czy przez to tak naprawdę dopiero w Malawie w Wielką Sobotę biało-zieloni przypomnieli sobie jak grali jesienią? Czy przy lepiej przepracowanej zimie dało uniknąć się kompromitujących wpadek z Czarnymi Jasło i Kolbuszowianką?

- W zimie mogłem liczyć głównie za starszych zawodników: Ćwiczu leczył kontuzję, pozostali z różnych powodów mieli problem z dotarciem na treningi i sparingi. Przyczyn słabszej wiosny w naszym wykonani było kilka. Zaliczka punktowa z jesieni, zmęczenie podstawowych graczy (Darek, Marcin, Śliski czy Pęcu) to główne przyczyny słabej wiosny.

- Samozwańczo okrzyknąłem zwycięstwo 3:4 z Crasnovią meczem sezonu. Mieliśmy tam wszystko, walkę, wysoki poziom, nerwowość, rozstrzygnięcie w końcówce, czerwoną kartkę, deszcz. Czy zgadza się Pan z tą opinią? Jakie mecze z tamtego sezonu szczególnie utkwiły w Pana pamięci?

- Kluczowych spotkań było więcej. Mecz z Wólczanką, z Pogonią Leżajsk, wymieniony z Crasnowią czy przełomowy z Malawą. Z resztą jako jedyny zespół z czołówki wszystkie mecze na wiosnę z drużynami z czuba rozgrywaliśmy na wyjazdach (poza Tuczempami) i wyniki bezpośrednich spotkań z kandydatami do awansu miały wpływ na końcowy sukces. Przed rozpoczęciem rundy rewanżowej przestrzegałem, że awans musimy rozstrzygnąć do meczu w Pilźnie.

- Mecz z Jednością zapewnił nam awans - potem poziom piłki w wykonaniu Wisłoki spadł i to Wólczanka wygrała ligę. Znów pytanie - co było tego przyczyną, dało się tego uniknąć, a może były to straty wliczone w koszta ogrywania zawodników, którzy dotychczas nie mieli okazji zbyt często występować?

- Główną przyczyną słabej postawy w ostatnich meczach sezonu upatruję tylko i wyłącznie w braku motywacji zawodników. Na pewno jakikolwiek system premiowania pozwoliłby uniknąć kilku kompromitujących wpadek. Mam na myśli mecze z Duklą, Niskiem czy Pisarowcami.

III liga

- Pytanie najbardziej nurtujące kibiców: jak wygląda kadra na sezon 2014/15? Przez okres przygotowawczy dobiegały nas różne doniesienia i plotki o braciach Zawiślakach, Kacprze Rogowskim, Dariuszu Bieszczadzie, Januszu Wolańskim, Dawidzie Rokicie, Adrianie Konradzie, Marianie Iwanowskim, Karolu Cieśliku i Tomku Kocie. Mógłby Pan rzec, kto z nich będzie grał w bieli i zieleni jesienią? Jak na aklimatyzację w drużynie i wśród kibiców wpłynie niegdysiejsze rozstanie z Wisłoką na rzecz lokalnego rywala Dawida Rokity?

- Kadra jak zwykle jest taka, na jaką pozwalają finanse Klubu. Jest może wąska, ale solidna. Przychodząc do Wisłoki, od początku moim zamierzeniem było odwrócenie proporcji ilości zawodników związanych z Dębicą do zawodników przyjezdnych i to w jakimś stopniu udało się osiągnąć. Powrót Bolka i Janusza Wolańskiego na pewno podniesie jakość zespołu. Zostali Kotek i Karol. Zrezygnowaliśmy z pozyskania braci Zawiślaków a Kacper Rogowski ostatecznie zdecydował się na grę w macierzystym klubie. Dawid Rokita, zmieniając w ostatnim okresie kluby po odejściu z Wisłoki, kierował się głównie chęcią rozwoju sportowego i mam nadzieję, że zebrane doświadczenie mimo młodego wieku przełoży na dobrą grę w Wisłoce i "odkupi winy".

- Pytanie od publiczności: czy trener Kalita zostanie zgłoszony jako zawodnik do rozgrywek?

- Nie będzie zgłoszony!

- Ilu mamy w kadrze młodzieżowców? Czy nie będzie trudno spełnić wymagań dotyczących ich liczby na boisku?

- Wiek młodzieżowca spełniają Radek Lis, Podlas, Darek Bieszczad, Marcin Balasa, Michał Tryba. Z rezerwami trenuje Nylec, który ma szansę w niedalekiej przyszłości zasilić pierwszy zespół.

- Kto będzie kapitanem Wisłoki - wciąż Dariusz Kantor czy doświadczony Janusz Wolański?

- W najbliższym czasie odbędą się wybory i to drużyna zadecyduje, kto będzie kapitanem. Niekoniecznie wybór paść może na wymienioną dwójkę.

- Kto z drugiej drużyny jest najbliżej występowania w trzeciej lidze? Dotychczas grywali przede wszystkim Konik, Zięba i Łakomek...

- Liczę na całą trójkę jak i pozostałych jeśli tylko będą w formie.

- Proszę porównać zespół, który w sezonie 2006/07 zaczynał III ligę, gdzie występowali Waldemar Jędrusiak, Mateusz Wolański, Bartosz Zołotar czy Mirosław Kalita, z obecną kadrą. Która drużyna wygrałaby teoretyczny mecz bezpośredni?

- Potencjał obu jedenastek jest podobny. Pytanie, w którym zespole zagrałby Darek? Bo to chyba jedyny zawodnik grający w obu zespołach, a mający ogromny wpływ na ich wyniki!

- Pytanie o przeciwnika: jak ocenia Pan sytuację ze Stalą Rzeszów, która była bardzo bliska przejęcie miejsca Floty Świnoujście w I lidze przy zielonym stoliku?

- Nie mogę zrozumieć jednego: znaleziono półtora miliona na zakup licencji od Floty, a nie wyłożono podobnej kwoty na zbudowanie silnego zespołu w II lidze, który wywalczyłby awans na boisku. Mimo tych zawirowań będą czołową drużyną tej ligi.

- Jaki cel ma Wisłoka w tym sezonie? Według regulaminu może spaść aż 8 drużyn - jakie szanse ma Wisłoka na utrzymanie?

- Nie lubię tego pytania, bo zawsze odpowiadam na nie tak samo. Na plakatach meczowych wyraźnie jest napisane "mecz o mistrzostwo III ligi". I o to mistrzostwo gramy. Ale czy wygramy, czy zajmiemy 6., 8. czy 10. miejsce - czas pokaże. Suma pracy i szczęścia decydują o wynikach w sporcie.

- Na mecz z którym przeciwnikiem najbardziej ostrzy sobie zęby trener wraz z drużyną? Kluby rzeszowskie? Motor Lublin? Sokół Sieniawa?

- Na razie ostrzymy zęby na Orlęta Radzyń Podlaski, a mecze z Motorem, Resovią czy Stalą chyba we wszystkich drużynach wyzwalają dodatkowe emocje.

- Czy spodziewa się Pan mniejszej ilości kontrowersji sędziowskich niż miało to miejsce w IV lidze?

- Na każdym poziomie błędy mniejsze czy większe są nieuniknione. Pokazały to nawet MŚ w Brazylii. Mam jedynie nadzieję, że spotkań w III lidze nie będą prowadzić sędziowie prezentujący poziom pewnych jegomościów, którzy dali się nam we znaki w minionym sezonie.

- W uzupełnieniu do poprzedniego pytania: czy cieszy się Pan, że nie trzeba już grać w Pilznie?

- Nie tylko w Pilźnie, ale także w Malawie, Dukli, Strzyżowie.

- Które miejsce zajmie Wisłoka na koniec sezonu

- 6.

- W ubiegłym sezonie Darek Kantor zdobył 33 bramki. Ile razy zapunktuje w sezonie 2014/15?

- Na pewno mniej, chociaż życzę mu jak najwięcej.

- Która z drużyn awansuje?

- Stal Rzeszów lub Motor.

- Kto jest faworytem do spadku?

- Nie ma faworyta.

- Sezon 2006/07 rozpoczęliśmy od dotkliwej porażki 4:1 w Busku. Rok później wynik 1:4 był dla nas korzystny w Radzyniu - który inauguracyjny rezultat okaże się bliższy niedzielnemu wynikowi?

- W Busku zagraliśmy dobrze tylko do przerwy jako beniaminek. Teraz mamy w składzie więcej doświadczonych graczy, ale spore problemy kadrowe przed pierwszym meczem (Remut – kartki, Śliski- chrzest dziecka). Mimo to zrobimy wszystko żeby nie zawieść kibiców.


Dziękujemy trenerowi za poświęcony czas i życzymy sukcesów na trzecioligowym froncie!
Kris dnia 05 sierpień 2014 · 17 komentarzy · 4941 czytań ·Drukuj
Komentarze
2228
ksw8 dnia 05 sierpień 2014 12:44:29
Bardzo dobry pomysł Z przymrużeniem oka jeszcze transmisja online z meczów Wisłoki i będzie bingoZ przymrużeniem oka .... Pytanie do trenera Kality - którzy zawodnicy drugiej drużyny są najbliżej pierwszego zespołu ?
623
tdp dnia 05 sierpień 2014 13:33:43
ode mnieUśmiech
1.Czy trener Kalita zostanie zgłoszony do rozgrywek jako zawodnik?
2.Ilu w tej chwili mamy młodzieżowców?(W każdym meczu musi chyba grać 2)
1994
stp1 dnia 05 sierpień 2014 14:11:36
1. Pozyskano Janusza Wolańskiego, Dawida Rokitę, Darka Bieszczad - czy są to wszystkie transfery??
1823
Xahir dnia 05 sierpień 2014 14:20:28
1. Planowane dalsze testy/wzmocnienia. Ile graczy liczy kadra w obecnym momencie?
2. Zaleglości płacowe względem trenerów, piłkarzy.
3. Adrian Konrad - przyszedl, nie przyszedł
4. Rogowski - o co to chodziło?
5. Plany na sezon, szanse na utrzymanie.
1686
francuz dnia 05 sierpień 2014 14:53:11
Wywiad to by się przydał ale z prezesem Uśmiech
253
Kris dnia 05 sierpień 2014 15:12:29
Dzięki za dotychczasowe pytania Uśmiech

Niestety technika nie pozwoliła na zrobienie wywiadu na żywo, ale wywiad i tak się odbędzie.
21
19 Sebastian 08 dnia 05 sierpień 2014 18:56:34
Czy któryś z kopaczy z drużyny II ma szansę na domknięcie kadry I drużyny?

- Konik (wystąpił w sparingu I drużyny).
- Łakomek (grywał już jako rezerwowy w I drużynie).
- Zięba (wystąpił w sparingu rezerw).

Jak radzą sobie piłkarze z rocznika ‘94 i młodsi z kręgu, którzy będą powoływani do I drużyny w przygotowaniach do występu w III lidze?
623
tdp dnia 05 sierpień 2014 20:45:23
Mam nadzieję że to nie będzie wywiad taki jak monolog Krzysztofa Przytuły
https://www.youtube.com/watch?v=Hc3UDSYaCDA
2272
ganzo dnia 05 sierpień 2014 21:50:55
Czy trener nie myslal o grze w II druzynie Wisłoki ?
Jak nie to dlaczego ?
Jak tak, to co stoi na przeszkodzie?
1823
Xahir dnia 06 sierpień 2014 10:23:46
Kiedy można się spodziewać wywiadu?
253
Kris dnia 06 sierpień 2014 11:04:32
Myślę, że dziś może być. Z racji technicznych oraz obszerności wywiadu trzeba poczekać.
32
bzd dnia 06 sierpień 2014 13:26:31
Interesujący wywiad - ciekawe pytania i odpowiedzi.

Myślę, że w tekście jest sporo odpowiedzi na różne pytania jakie padały w ostatnim czasie na stronie.
1823
Xahir dnia 06 sierpień 2014 13:58:51
Głupie pytanie, ale "powrót Bolka" = Adrian Konrad, czy mam racje? Z gory dzieki!
253
Kris dnia 06 sierpień 2014 14:10:15
Tak.
103
Lazarek dnia 07 sierpień 2014 07:30:04
super pomysł super wywiad szacunek dla Was za dobry pomysł jednego dla mnie brakuje pytania o sytuacje finansową Wisłoki jak również możliwość pozyskania konkretnego sponsora bo 3 liga to większe koszty... ale wywiad ekstra :-)
253
Kris dnia 07 sierpień 2014 11:41:04
Nie brakuje, bo to nie jest pytanie do trenera Uśmiech
21
19 Sebastian 08 dnia 08 sierpień 2014 09:04:29
Znamy już obsadę sędziowską zbliżającej się pierwszej kolejki rozgrywek 3 ligi lubelsko-podkarpackiej.

Podkarpacki Związek Piłki Nożnej wyznaczył sędziów, którzy poprowadzą zaplanowane na 9 i 10 sierpnia spotkania.

1. kolejka 3 ligi lubelsko-podkarpackiej (obsada sędziowska):

Stal Rzeszów – Sokół Sieniawa (Artur Szelc z Krosna)

Podlasie Biała Podlaska – Karpaty Krosno (Robert Podlecki z Lublina)

Motor Lublin – Resovia Rzeszów (Mateusz Nowak ze Stalowej Woli)

Orzeł Przeworsk – Lublinianka Lublin (Arkadiusz Łaszkiewicz z Zamościa)

Stal Kraśnik – Tomasovia Tomaszów Lubelski (Piotr Burak z Zamościa)

Hetman Żółkiewka – JKS Jarosław (Rafał Greń z Rzeszowa)

Izolator Boguchwała – Chełmianka Chełm (Paweł Sitkowski z Białej Podlaski)

Orlęta Radzyń Podlaski – Wisłoka Dębica (Jakub Tomoń z Rzeszowa)

źródło: Podk. ZPN
http://podkarpacielive.pl/pl/wydarzenia/6634,1._kolejka_3_ligi_lubelsko-podkarpackiej:_obsada_sedziowska.html
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tabela Terminarz
Lp.
Klub
M Pkt
1.
Korona II Kielce
8 19
2.
Siarka Tarnobrzeg
8 15
3.
Stal Kraśnik
8 14
4.
Hetman Zamość
8 14
5.
Sokół Sieniawia
8 13
6.
Wisła Puławy
8 12
7.
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
8 11
8.
Hutnik Kraków
8 11
9.
Avia Świdnik
8 11
10.
Wólczanka Wólka Pełkińska
8 10
11.
WISŁOKA DĘBICA
8 10
12.
Motor Lublin
7 10
13.
Orlęta Radzyń Podlaski
7 9
14.
Podhale Nowy Targ
8 8
15.
Wisła Sandomierz
8 7
16.
Chełmianka Chełm
8 7
17.
Jutrzenka Giebułtów
8 4
18.
Podlasie Biała Podlaska
6 3
Mecze

III LIGA

2019-09-14 16:00 | Relacja

Siarka

Siarka

1:1

0:0

Wisłoka

Wisłoka

Strzelcy

  • 1:0 Gębalski 61'
  • 1:1 Fedan 90' (asysta Pelc)

III LIGA

2019-09-21 16:00

Wisłoka

Wisłoka

VS

Korona II Kielce

Korona
II
Kielce

Sponsorzy


Statystyki reklamowe
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 473
Najnowszy użytkownik: Adi
Warto zaglądnąć
Biuro Podróży ANTURJA

MCARD - Produkcja kart plastikowych