Wywiad z Waldemarem Piątkiem
1.Co skłoniło Ciebie i innych trenerów do podjęcia się realizacji projektu ASP Wisłoka?

Skłonił mnie fakt, że kilkakrotnie przejeżdżając koło stadionu na którym się wychowałem od najmłodszych lat, zobaczyłem, że jest pusty, a jak były już dzieciaki na treningu to było ich mało. Sprzęt sportowy był kiepskiej jakości, zajęcia były nieciekawe. Ja trenowałem na bocznym boisku, które było bardzo złej jakości. Teraz jest tam świetne boisko ze sztuczną nawierzchnią. Warunki są doskonałe, a mimo tego tak mało młodzieży przychodziło na zajęcia do Wisłoki. Przecież w Dębicy są talenty piłkarskie! Na prawdę trzeba tylko zachęcić młodzież do przyjścia na trening.

2.Zdajesz sobie sprawę, że ciąży na Was duża odpowiedzialność? Większość ludzi ze środowiska bardzo się cieszy z tego, że zajęliście się szkoleniem młodzieży na Wisłoce, ale każdy podkreśla też, że jak Wam się nie uda to już nikomu się nie uda.

Ja widzę to inaczej. Szkolenie młodzieży bardzo zmieniło się w ostatnich latach. Żeby można było szkolić potrzebna jest młodzież, która będzie przychodzić na zajęcia, a zajęcia muszą być na tyle ciekawe żeby uczestnicy treningów czuli, że to ich pasja. Teraz dzieci i młodzież mają rozrywki multimedialne i potrafią nie nudzić się nie wychodząc nawet z pokoju. Komputer, konsola, telewizor – te urządzenia wypełniają ich czas. Tylko, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sport jest bardzo ważny zwłaszcza w okresie rozwoju organizmu, a brak ruchu może negatywnie wpłynąć na rozwój człowieka i jego życie w wieku dorosłym. Dodatkowo młodzież jest obciążona dużą ilością nauki. Wymagania rodziców stale rosną i niektórzy nie zwracają uwagi na to, że ich dziecko ma nadwagę, kłopoty ze wzrokiem i gołym okiem widać wady kręgosłupa. Liczą się tylko dobre oceny. Jasne, że oceny są ważne, ale nie można przy okazji zapominać o sporcie! Do tego dochodzą bardziej drastyczne zachowania „starszej młodzieży” w postaci alkoholu i środków odurzających. Sport pozwala trzymać się z daleka od takich głupot. Obecnie trzeba się naprawdę napracować żeby była przyzwoita frekwencja na treningach. Dzieci są bardziej kapryśne, a rodzice są wymagający.
Dlatego stworzyliśmy nowy projekt na bazie zawodników, którzy grali w piłkę nożną lub dalej grają na wysokim poziomie i na swoich przykładach wiedzą jak wygląda droga do piłki nożnej z wyższej półki.

3.Mijają 2 miesiące od powstania ASP Wisłoka. Jakie są pierwsze wnioski po tym krótkim czasie? Co udało się zrealizować? Z czego można się cieszyć?

Cieszyć można się z faktu ze prezes KS Wisłoka zgodził się na zmiany, które chcemy wprowadzić. Mamy nowe logo i tworzymy dla szkółki nowy podmiot działający w strukturach KS WISŁOKA DĘBICA, ale pod jako autonomiczny organizm z osobnym kontem bankowym do którego będą przekazywane środki na młodzież. W Zarządzie AUTONOMICZNEJ SZKÓŁKI PIKARSKIEJ są trenerzy i rodzice i wszyscy mogą mieć wgląd w finanse szkółki.
Zakupiliśmy już ponad sto piłek oraz sporo sprzętu sportowego pozwalającego zorganizować ciekawe zajęcia. Staramy się ubrać nasze drużyny aby wyglądały jednakowo. Cieszy fakt, że w przeciągu 1 miesiąca do naszej szkółki dołączyło sporo ludzi. Ponad 100 nowych dzieciaków zasiliło nasze szeregi! Z tego faktu należy się cieszyć! Jesteśmy postrzegani pozytywnie, ale wiemy, że jest jeszcze wiele pracy przed nami aby naprawić wszystko. Potrzeba nam na pewno czasu i oczywiście sponsorów bez których będzie naprawdę ciężko….bo do zakupienia jest ogromna ilość rzeczy aby nasze pociechy miały na czym trenować i podnosić swoje umiejętności.


4.Co Cię zaskoczyło negatywnie przez te 2 miesiące? W jakiej materii są największe problemy?


Najbardziej boli fakt, że często nie ma nikogo w klubie. Nie wiem czy nawet jakby ktoś chciał zapisać się do grup młodzieżowych lub dowiedzieć się czegokolwiek to chyba nikt nie byłby w stanie mu pomóc. Jest wiele rzeczy zaniedbanych począwszy od sprzętu skończywszy na hali gdzie nie zawsze nasze drużyny mogą trenować. Trzeba przyznać z ręką na sercu staramy się to wszystko naprawiać. Nie ma juz pewnych osób w klubie. My stworzyliśmy młody zarząd prężnie działający i pomagający w organizowaniu środków finansowych, sprzętu, organizacji turniejów czy też spotkań z firmami i rodzicami, których będziemy namawiać do zaangażowania się w ten projekt. To musi być ich projekt … .

5.Ile nowych dzieci i młodzieży zasiliło szeregi naszych grup młodzieżowych w ostatnich 2
miesiącach?


Bardzo nas cieszy, że tendencja jest naprawdę wzrastająca. Dla przykładu na pierwszych zajęciach grup Bambini mieliśmy 11 dzieciaków, a teraz możemy się pochwalić tym, że jest ich ponad 100 i cały czas dochodzą nowi. Cieszymy się z każdej nowej osoby w naszej rodzinie!


6.ASP Wisłoka zaskakuje nowymi inicjatywami. Co ciekawego czeka nas w najbliższym czasie?

Mamy dużo pomysłów do realizacji, ale nie chciałbym tak oficjalnie zdradzać naszych planów. Ostatnim był I turniej dzikich drużyn, który cieszył się naprawdę dużym zainteresowaniem. Teraz jest AKCJA REKRUTACJA. Początkiem roku chcemy zorganizować turnieje dla każdego rocznika z naszej szkółki. Oczywiście w miarę możliwości finansowych, ale mamy też wiele innych pomysłów które za niedługo będziemy chcieli zrealizować. Musicie być cierpliwi i śledzić na bieżąco nasze poczynania.


7.Z kim się łatwiej pracuje na treningach – z dziećmi, z młodzieżą czy z dorosłymi?

Myślę, że z każdą grupa pracuje się jednakowo, ale trzeba mieć odpowiednie podejście i się zaangażować. Bez tego nie ma żadnej satysfakcji radości i przede wszystkim spełnienia…czy to starsi czy tez młodsi potrzebują zrozumienia, a przede wszystkim wytłumaczenia na czym polega gra w piłkę nożna. Młodzi adepci muszą zrozumieć, że nie jest to sport indywidualny lecz zespołowy i jest wiele czynników do spełnienia aby to wszystko współgrało. Potrzebna jest chęć współpracy każdego trenera z zawodnikami i na odwrót. Nie może być tak, że tylko jedna strona chce ciężko pracować, a druga ma luźne podejście.


8.Kto najbardziej pomaga w odbudowie szkolenia na Wisłoce? Na kogo możecie liczyć?

Jest kilka osób które widza te zmiany i już nam pomagają. Na ten moment są to głównie: firma Painpol, Drukarnia Millenium, firma Sokołów, firma tanie – odzywki.pl
Przypuszczam że jest i wiele innych ludzi, którzy mogą się w to zaangażować. Nie chcę wymieniać nazwisk, ale takie osoby nam są bardzo potrzebne. Chcę aby potencjalne firmy i sponsorzy widzieli ze chcemy zbudować cos naprawdę mocnego i promować miasto na arenie krajowej. Z naszej strony jest wielki apel do nich aby wspomagać nasza młodzież we wszystkich rzeczach, które będą im potrzebne, a jest tych rzeczy sporo.

9.Od kogo chcielibyście więcej wsparcia? Kogo należy pobudzić do działania?

Na pewno duży wpływ na frekwencję na treningach mają rodzice, którzy musza zmienić nastawienie swoich pociech do tego aby czynnie brali udział w zajęciach czy tez organizacji turniejów. Chcę aby poczuli, że są nam potrzebni, aby turnieje i mecze nie były tylko nasze, a przede wszystkim wspólne – dzieci, rodziców, trenerów i klubu jako jednej wielkiej rodziny. Tak naprawdę wszystko zaczyna się od rodziców!


10.Co Waldemar Piątek chciałby powiedzieć wszystkim młodym adeptom naszej szkółki piłkarskiej?

Chciałem im powiedzieć ze poprzez sport można nauczyć się bardzo wiele aspektów życiowych jak również rzeczy które przygotują nas aby być dorosłym. Trenowanie w grupie rozwija takie cechy jak: punktualność, walka ze słabościami, podnoszenie się po porażkach, komunikacja w grupie, rywalizacja na zdrowych zasadach, lojalność. Poprzez ciężką pracę można do czegoś dojść jeśli tylko staramy się wykonać wszystko poprawnie i być w to mocno zaangażowanym. Wiadomo, że nie wszyscy będą świetnymi piłkarzami, ale cechy które zostaną zaszczepione na pewno im dużo ułatwią w dalszym życiu codziennym gdzie będą musieli się zmagać z różnymi trudnościami.

11.Co Waldemar Piątek chciałby powiedzieć wszystkim rodzicom dzieci trenujących w Wisłoce?

Aby przyszli i naocznie zobaczyli co tak naprawdę chcemy uczynić, a nie słuchali ludzi którzy cały czas mówią ze jest to tylko na chwilę. Ja twierdzę, że nie na chwile lecz zawsze o jeden dzień dłużej niż twierdzą malkontenci.
Będzie głośno, będzie radośnie, będzie zabawa:).

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia w pracy z naszą młodzieżą!
bzd dnia 23 listopad 2013 · 3 komentarze · 2810 czytań ·Drukuj
Komentarze
32
bzd dnia 23 listopad 2013 09:47:58
Kilka dni temu obszerne fragmenty rozmowy ukazały się na stronie futboldebicki.pl

Wywiad jest jednak naszego autorstwa.

Redakacja futboludębickiego chciała napisać o naszej szkółce dlatego udostępniliśmy im treść wywiadu jako materiał pomocniczy.

Zapraszam do komentowania!
682
fla-H dnia 23 listopad 2013 14:32:46
Waldek, dla mnie jesteś jedną z ikon Wisłoki! Nawet w podstawówce na wf-ie w sytuacjach, kiedy bramkarz coś trudniejszego wybronił, nie padały nazwiska Szczęsnego, Woźniaka, Matyska, Jojko, Onyszki i innych, tylko właśnie Twoje. Byłeś i jesteś symbolem i legendą między biało-zielonymi słupkami i wielu moich rówieśników może zazdrościć tym dzieciakom z ASP Wisłoka tego, że mogą uczyć się piłki u Ciebie. My mogliśmy najwyżej podziwiać Ciebie jedynie na boisku, a na początku Twojej poważniejszej kariery (technikum w Kwiatku, długie włosy) toczyliśmy nieraz burzliwe dyskusje kto jest lepszy Ty czy Twój brat Piotrek Uśmiech Wspaniałe czasy, zdrowia i sukcesów Waldku!!!!
1994
stp1 dnia 23 listopad 2013 15:27:29
Pamientam Waldemara jak kilka lat temu grał w 3 lidze w Wisłoce i przez ponad pół sezonu nie puścił ani jednej bramki i w tym czasie było jasne że przed Waldkiem otworzą się drzwi ekstraklasy. Waldek powodzenia w nowej roli trenera w ASP- WISŁOKA Z przymrużeniem oka
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tabela Terminarz
Lp.
Klub
M Pkt
1.
Korona II Kielce
8 19
2.
Siarka Tarnobrzeg
8 15
3.
Stal Kraśnik
8 14
4.
Hetman Zamość
8 14
5.
Sokół Sieniawia
8 13
6.
Wisła Puławy
8 12
7.
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
8 11
8.
Hutnik Kraków
8 11
9.
Avia Świdnik
8 11
10.
Wólczanka Wólka Pełkińska
8 10
11.
WISŁOKA DĘBICA
8 10
12.
Motor Lublin
7 10
13.
Orlęta Radzyń Podlaski
7 9
14.
Podhale Nowy Targ
8 8
15.
Wisła Sandomierz
8 7
16.
Chełmianka Chełm
8 7
17.
Jutrzenka Giebułtów
8 4
18.
Podlasie Biała Podlaska
6 3
Mecze

III LIGA

2019-09-21 16:00

Wisłoka

Wisłoka

1:1

1:1

Korona II Kielce

Korona
II
Kielce

Strzelcy

  • 0:1 Arweładze 8'
  • 1:1 Domański 34' (asysta Sojda)

III LIGA

2019-09-29 15:00

Hutnik

Hutnik

VS

Wisłoka

Wisłoka

Sponsorzy


Statystyki reklamowe
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Aktualnie online
Gości online: 4

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 473
Najnowszy użytkownik: Adi
Warto zaglądnąć
Biuro Podróży ANTURJA

MCARD - Produkcja kart plastikowych