Wisłoka Dębica - Stal II Mielec 3:0 (1:0)
WIELKI MECZ W WIELKĄ SOBOTĘ! WISŁOKA SAMODZIELNYM LIDEREM!

Wisłoka Dębica pokonała przed własną publicznością Stal II Mielec 3:0 (1:0) w meczu 22. kolejki Klasy okręgowej. Bramki dla "Biało-Zielonych" zdobyli Jakub Szewczyk, Mirosław Pokrywka oraz Kacper Maik. Dzięki temu zwycięstwu podopieczni Waldemara Piątka i Dariusza Kantora zostali samodzielnym liderem tabeli.

Ileż było obaw przed samym spotkaniem. Ileż znaków zapytania odnośnie składu, w jakim przyjedzie do Dębicy Stal II Mielec. Co bardziej niecierpliwi kibice "Biało-zielonych" śledzili poczynania mielczan w Olsztynie czy sprawdzali nawet kadrę juniorów w CLJ, by w przybliżeniu określić, kto z pozostałych zawodników zagra przy Parkowej 1. Ostatecznie w Dębicy znów zjawiła się zdolna młodzież, którą przewodzić miał doświadczony i ograny na drugoligowych oraz pierwszoligowych boiskach - Sebastian Łętocha. Przeciwnik niewygodny i na pewno nieobliczalny, ale myśląc o grze w 4. lidze, Wisłoka musiała po prostu wygrać to spotkanie. Trenerzy Piątek i Kantor zdecydowali się na sprawdzoną do tej pory taktykę: 4-4-1-1, dokonując jednej zmiany personalnej - w miejsce Łukasza Pateraka na prawej stronie pomocy znalazł się Wacław Maciosek (zdecydowały o tym świetne wejścia "Cafu" w poprzednich pojedynkach). Do składu powrócił także Konrad Hus, który narzekał ostatnio na lekki uraz mięśnia.

Samo spotkanie poprzedziła minuta ciszy poświęcona piłkarzom Wólczanki zmarłym wskutek wypadku samochodowego, który miał miejsce rok temu, w Wielką Sobotę. Wśród ofiar znalazł się wówczas były zawodnik Wisłoki, Kamil Oślizło. Los sprawił, że po raz pierwszy dębiczanie rozpoczynali mecz, grając na bramkę "przy zegarze", a więc niezgodnie z tradycją. Zawody sędziowała trójka arbitrów z Tarnobrzega, w tym dobrze znany w środowisku piłkarskim Rafał Sawicki (sędziuje głównie 2. ligę).

Już w 6. minucie pierwsze ostrzeżenie dla gości dał Jakub Szewczyk, który pokusił się o uderzenie z dystansu - piłka przeleciała jednak obok prawego słupka bramki strzeżonej przez młodego i utalentowanego Arkadiusza Słysza. Dosłownie chwilę później Sebastian Łętocha uruchomił ładnym podaniem jednego z młodszych napastników Stali, ale ten zagubił się w polu karnym Dybskiego i nic z tej akcji nie wynikło. Po kwadransie można było ocenić, iż Wisłokę czeka naprawdę ciężka przeprawa z młodszymi i niezłymi technicznie przeciwnikami. Wtedy właśnie nastąpił punkt zwrotny całego meczu. Adrian Nowak otrzymał piłkę z głębi pola, wyszedł na czystą pozycję i w ostatniej chwili przed wejściem w "16" został cięty od tyłu przez Kamila Kużdżaka. Sędzia Rafał Sawicki nie miał innego wyjścia, jak ukaranie 18-latka czerwoną kartką i podyktowanie rzutu wolnego niemal na linii pola karnego. Takie stałe fragmenty gry to prawdziwa gratka dla Adriana Nowaka, który już wielokrotnie pokazywał, iż potrafi zamieniać je na gole. "Fryta" rzeczywiście uderzył bardzo soczyście, ale "nie dokręcił" właściwie piłki i poszybowała ona kilkadziesiąt centymetrów obok słupka. Była to do tej pory najlepsza okazja "Biało-Zielonych" na objęcie prowadzenia. Kolejne 10 minut gry w przewadze wyglądały tak, jakby jednak goście grali dalej w komplecie. Okres walki o zdobycie środka pola przerwał okrutnie Jakub Szewczyk. "Szewa" jeszcze raz zdecydował się na kropnięcie zza pola karnego, lecz tym razem uczynił to perfekcyjnie. Fenomenalna bramka otworzyła wynik konfrontacji i podopieczni Waldemara Piątka mogli przejść do spokojniejszego grania. W 33. minucie niezwykle aktywny Szewczyk był o krok od podwyższenia rezultatu. Dębicki "Szewczenko" minął jak tyczki trzech rywali, ale będąc już w polu karnym Słysza niespodziewanie spudłował. W pierwszej połowie nie oglądaliśmy już goli, choć trzeba przyznać, że piłkarze Wisłoki przeprowadzili kilka niezłych akcji i kombinacji przy stałych fragmentach. Godne uwagi były rzuty rożne i wolne bite przez duet Andrzej Wójcik - Adrian Nowak. Kilka razy pokazali oni niestandardowe warianty ćwiczone na treningach, które zupełnie myliły rywali, a w paru przypadkach, po wrzutkach "Wuja", mielczan od utraty gola uchroniła jedynie zwinność i gibkość golkipera.

Grając w przewadze i prowadząc 1:0 grzechem (ciężkim) byłoby nie doprowadzić tego meczu do zwycięstwa. Wszyscy kibice liczyli na to, iż ich pupile w drugiej połowie szybko dobiją przeciwnika, uspokajając sytuację. Tak też się stało. W 49. minucie Adrian Nowak dośrodkował z rzutu rożnego na długi słupek, a tam na odbicie piłki głową czyhał już Mirosław Pokrywka. Doświadczony defensor nie dał najmniejszych szans młodszemu o połowę bramkarzowi Stali, strzelając pierwszego gola w barwach Wisłoki. Od tego momentu chyba najgorsi pesymiści byli już pewnie tego, że tak dysponowani gospodarze nie oddadzą trzech punktów. Wisłoka grała mądrze, ładnie dla oka i odpowiedzialnie. W 63. minucie sztab szkoleniowy zdecydował się na pierwsze roszady, desygnując na plac gry Bartłomieja Konika oraz Łukasza Pateraka. "Do boksu" na zasłużony odpoczynek zeszli harujący z przodu Tomasz Pietrasiewicz i zmęczony nieco gonitwą za młodymi Wacław Maciosek (w Kolbuszowej potrzebna będzie większa dawka soku z Gumijagód). Po wejściu "Pato" prężniej zaczęła "chodzić" prawa strona z Konradem Husem. Nasz przyszły doktorek rozgrywał świetne zawody, robiąc wolne przestrzenie kolegom oraz spokojnie domykając swoją stronę bloku w defensywie. Bardzo dobre zmiany dali także Kacper Maik i Marcin Sędłak. Mimo iż, Marcin pojawił się na placu gry na niespełna 10 minut przed końcem zawodów, to kilka razy pokazał dobre czytanie gry, antycypowanie zagrań rywali i wyprzedzenie z przejęciem. Po jednej z jego akcji i rajdzie prawą stroną boiska, odbitą przez bramkarza piłkę (po dośrodkowaniu), do pustej bramki skierował Kacper Maik, ustalając tym samym wynik meczu. Dobrą okazję do podwyższenia rezultatu miał jeszcze Adrian Nowak. Pod nieobecność Andrzeja Wójcika (zszedł w 89. minucie), "Nowy" egzekwował rzut wolny z około 25 metrów do bramki Słysza - trafił w poprzeczkę.

Wisłoka rozegrała bardzo dobre zawody, jeszcze raz pokazując, że na tę porę ma najlepszą defensywę w lidze, ze świetnym łącznikiem pomiędzy formacjami - Damianem Pęcakiem - oraz klasowymi graczami w ofensywie. Jeśli podopieczni Waldemara Piątka i Dariusza Kantora zagrają podobnie w meczu rundy z Sokołem Kolbuszowa Dolna, to możemy być spokojni o dalszy przebieg rywalizacji w Klasie okręgowej. Miejmy taką nadzieję.

****

WISŁOKA DĘBICA - Stal II Mielec 3:0 (1:0)
1:0 Szewczyk 27' (asysta Kowalski)
2:0 Pokrywka 49' (asysta Nowak)
3:0 Maik 86'

Żółte kartki: Bielatowicz, Kowalski (Wisłoka) - Płudowski (Stal II Mielec)
Czerwona kartka: Kużdżak (Stal II Mielec, za faul na wychodzącym na czystą pozycję Adrianie Nowaku)

Widzów: 700+

WISŁOKA DĘBICA: Dybski - Hus, Kowalski, Pokrywka, Wójcik (89' Ślęczka) - Maciosek (63' Paterak), Bielatowicz (69' Maik), Pęcak, Nowak - Szewczyk (83' Sędłak) - Pietrasiewicz (63' Konik)