Wisłoka Dębica X lat temu #2 - Pogoń Leżajsk 03/04
W drugim odcinku odkurzania archiwaliów związanych z meczami Wisłoki Dębica, przeniesiemy się do Leżajska. Tam biało-zieloni po pokonaniu w inauguracji sezonu 2003/04 Sokoła Nisko chcieli powalczyć o punkty z faworytem ligi - miejscową Pogonią.

Piwosze również mieli na koncie trzy punkty - na wyjeździe w Turbii strzelili jedyną bramkę w meczu, więc potencjalni bukmacherzy na pewno stawiali na gospodarzy.

Nagranie jest niestety bardzo krótkie, lecz zawiera to, co w meczu było najważniejsze.

W następnych wpisach powinny pojawiać się też zdjęcia z omawianych spotkań - dziś zaczniemy skromnie dwoma zdjęciami.
Kris dnia 03 grudzień 2013 · 1 komentarz · 1998 czytań ·Drukuj
267
Bo dnia 04 grudzień 2013 13:20:33
Z Pogonią Leżajsk graliśmy do tej pory w lidze dwudziestojednokrotnie. Pierwsze dwanaście meczów to spotkania trzecioligowe, cztery czwartoligowe i dwa ostatnie właściwie piątoligowe. W sezonie 1995/96, bezpośrednio po naszym spadku z drugiej ligi, obydwa mecze z leżajszczanami wygraliśmy bez straty bramki. Najpierw 1:0 po golu Piotrka Brożka, a potem 0:3. W Leżajsku już w 1 minucie Paweł Kasprzyk dał nam prowadzenie. W 82 minucie podwyższył Mirek Kalita, a wynik ustalił Krzysiek Benedyk strzałem z 16 m (piłka odbiła się od słupka). Jesienią 1996 roku zwyciężyliśmy 3:1. Wtedy wygrywaliśmy 2:0 po trafieniach Mariusza Stalca (45 i 55 min.). Drugiego gola zdobył po indywidualnej akcji. Minutę przed końcem spotkania Paweł Kasprzyk ustalił wynik meczu. Wiosną na wyjeździe prowadziliśmy po golu Sławka Maika z rzutu wolnego (48 min.). Pięć minut później wyrównał Tomasz Szmuc. Tego samego roku jesienią przegraliśmy 1:0 po samobójczym strzale Darka Stawarza już w 2 minucie. Wiosenny rewanż wygraliśmy 3:2. Goście dwukrotnie obejmowali prowadzenie. Najpierw wyrównał Tomanek z rzutu wolnego z 25 m (23 min.), a potem Kukowski na 2:2 (67 min.). W 84 minucie znowu Tomanek i znowu z rzutu wolnego (20 m) ustalił wynik. Następnej jesieni w Leżajsku zremisowaliśmy 1:1. Prowadziliśmy dzięki bramce Mariusza Stalca w 7 minucie, Wyrównanie padło 3 minuty później. Rewanż w Dębicy wygraliśmy 2:0, po golach Grześka Gromali (rzut karny, 21 min.) i Janusza Wolańskiego (56 min.). W następnym sezonie znowu obydwa pojedynki wygraliśmy bez straty bramki. Były to mecze kończące rundy. W Dębicy wygraliśmy 1:0 (Wojtek Pszeniczny z 20 m w 16 min.), wiosną rozgromiliśmy Pogoń 0:4 (0:2). Po tamtym sezonie leżajszczanie spadli do czwartej ligi. Po rocznej przerwie znowu graliśmy razem. Najpierw porażka 1:0, a potem wiosną 2002 roku zwycięstwo 1:0 po strzale Karneckiego (50 min.). Nie uchroniło nas to przed spadkiem. Oni też spadli. I już jesienią ograli nas 0:3. Potem był remis w Leżajsku 0:0, gdy Pogoń walczyła z Resovią o awans. „Pomogliśmy” rzeszowianom. Jesienią 2003 roku znowu porażka, ale tylko 1:0. Pogoń walczyła m. in. z Czarnymi Jasło o awans do trzeciej ligi. Wiosną był to pierwszy mecz rundy. Zremisowaliśmy z liderem 2:2, choć dwukrotnie obejmowaliśmy prowadzenie, a goście drugiego gola zdobyli grając w osłabieniu. Był to także pierwszy mecz Mirka Kality w roli trenera i zawodnika. Wrócił także do Wisłoki Mariusz Stalec. Na dodatek sędzia nie uznał prawidłowo zdobytego gola dla Wisłoki bezpośrednio z rzutu rożnego. Pogoń jednak wywalczyła awans. Po sześciu latach przerwy, w sezonie 2010/11 w czwartej z nazwy lidze, znowu zagraliśmy z Pogonią. Jesienią pomimo naszej przewagi padł w Leżajsku remis 1:1. Wiosną szybko strzelona bramka ustawiła mecz i wygraliśmy 1:0. Jesienią 2011 roku gramy z liderem, który ma 1 remis i 4 zwycięstwa. My 1 raz przegraliśmy i 4 razy zremisowaliśmy. Wygrywamy 1:0. Wiosną porażka w Leżajsku 1:0 przyczynia się do naszego spadku do okręgówki. Po rocznej przerwie i naszym awansie jesienny mecz na szczycie zaczyna się od udanej kontry gości w Dębicy i jest 0:1. Mamy przewagę, ale dopiero na początku drugiej połowy strzelamy gole. Ostatecznie wygrywamy 3:1.
Podsumowując: 21 meczów, 11 zwycięstw, 5 remisów, 5 porażek, gole 28:16.